Základní kámen Karlova mostu (původně zvaného Pražský či Kamenný most) byl položen 9.7.1357 Karlem IV. vedle románského Juditina mostu, který byl roku 1342 poničen povodní. Stavby z pískovcových kvádrů se ujal stavitel Svatovítské katedrály, sedmadvacetiletý Petr Parléř.

Most je 520 metrů dlouhý, 10 metrů široký a spočívá na šestnácti obloucích. Dokončen byl i se Staroměstskou mosteckou a Malostranskou věží v roce 1411. Most byl důležitým celním místem a vojenským bodem.

Trvalý věhlas přinesla Karlovu mostu doba baroka, kdy sedm nejvýznamnějších pražských sochařských dílen vytvořilo galerii třiceti soch, která neměla v době svého vzniku ve světě obdoby a dodnes je hodna obdivu a úcty k práci barokních mistrů Ferdinanda Maxmiliána Brokofa, Ignáce Františka Platzera, Matyáše Bernarda Brauna, Jana Brokofa, Jana Oldřicha Mayera Jana Bedřicha Kohla a dalších.

Základní kámen Karlova mostu (původně zvaného Pražský či Kamenný most) byl položen 9.7.1357 Karlem IV. vedle románského Juditina mostu, který byl roku 1342 poničen povodní. Stavby z pískovcových kvádrů se ujal stavitel Svatovítské katedrály, sedmadvacetiletý Petr Parléř. Most je 520 metrů dlouhý, 10 metrů široký a spočívá na šestnácti obloucích. Dokončen byl i se Staroměstskou mosteckou a Malostranskou věží v roce 1411. Most byl důležitým celním místem a vojenským bodem. Trvalý věhlas přinesla Karlovu mostu doba baroka, kdy sedm nejvýznamnějších pražských sochařských dílen vytvořilo galerii třiceti soch, která neměla v době svého vzniku ve světě obdoby a dodnes je hodna obdivu a úcty k práci barokních mistrů Ferdinanda Maxmiliána Brokofa, Ignáce Františka Platzera, Matyáše Bernarda Brauna, Jana Brokofa, Jana Oldřicha Mayera Jana Bedřicha Kohla a dalších.

Karel IV. - Karlův most 20 mm
Kód položky 93120012
9 750 Kč