Karolinum je nejstarší univerzitní kolej ve střední Evropě a komplex staveb nacházející se na Starém Městě v Praze, na rohu Ovocného trhu a Železné ulice, jižně od Staroměstského náměstí.

Jméno je odvozeno od zakladatele Karlovy univerzity Karla IV. Karolinum vzniklo rozšířením a úpravami paláce Jana Rotleva. Mincmistr Rotlev z Kutné Hory přenechal palác králi Václavu IV., čímž zachránil svého syna, kterému hrozil trest smrti za tasení meče při soudním jednání. Král pak roku 1383 dům daroval Karlově koleji. Karolinum bylo několikrát přestavováno v roce 1718 F. M. Kaňkou, 1882 J. Mockerem, v letech 1946–1968 byl celý areál rekonstruován podle projektu Jaroslava Fragnera. V době po bitvě na Bílé hoře bylo sídlem právnické a lékařské fakulty, za první republiky pak Německé univerzity v Praze. V současnosti je Karolinum sídlem rektora a centrálních institucí Univerzity Karlovy a slouží ke slavnostním a reprezentačním účelům, jako např. promoce, imatrikulace apod. Karolinum je národní kulturní památkou.

Karolinum je nejstarší univerzitní kolej ve střední Evropě a komplex staveb nacházející se na Starém Městě v Praze, na rohu Ovocného trhu a Železné ulice, jižně od Staroměstského náměstí. Jméno je odvozeno od zakladatele Karlovy univerzity Karla IV. Karolinum vzniklo rozšířením a úpravami paláce Jana Rotleva. Mincmistr Rotlev z Kutné Hory přenechal palác králi Václavu IV., čímž zachránil svého syna, kterému hrozil trest smrti za tasení meče při soudním jednání. Král pak roku 1383 dům daroval Karlově koleji. Karolinum bylo několikrát přestavováno v roce 1718 F. M. Kaňkou, 1882 J. Mockerem, v letech 1946–1968 byl celý areál rekonstruován podle projektu Jaroslava Fragnera. V době po bitvě na Bílé hoře bylo sídlem právnické a lékařské fakulty, za první republiky pak Německé univerzity v Praze. V současnosti je Karolinum sídlem rektora a centrálních institucí Univerzity Karlovy a slouží ke slavnostním a reprezentačním účelům, jako např. promoce, imatrikulace apod. Karolinum je národní kulturní památkou.

Karel IV. - Karolinum
Kód položky 93125024
17 730 Kč